Psychológia farieb a farby v miestnosti

Farby vplývajú na našu myseľ a na naše pocity. Sústreďujeme sa na farby, ktoré na nás priaznivo vplývajú.

Význam svetla

V každej osvetlenej miestnosti sme obklopení predmetmi a materiálmi rôznych farieb, ktoré by sme bez svetla nevideli. Farebnosť miestnosti závisí od rôznych zdrojov svetla, smeru jeho dopadu, dennej dobe a pod.. Zvyčajne je veľmi ťažké zmeniť architektonické detaily miestnosti, ale premysleným použitím farieb a svetla môžeme zosvetliť všetky tmavé kúty v byte. Pri navrhovaní farebnej kombinácie jednotlivých miestností vždy posudzujeme aj prirodzené a umelé svetlo v danej miestnosti.

Optické pôsobenie farby v miestnosti

Pomocou farieb môžeme dosiahnuť jedinečnú atmosféru a zdôrazniť alebo potlačiť skutočnú veľkosť miestnostiVýber teplých farieb zdanlivo zmenšuje skutočnú veľkosť miestnosti a približuje jednotlivé predmety v miestnosti, naopak studené farby miestnosť opticky zväčšujú a vzďaľujú predmety.

Preto v JUB-e odporúčame:

 • Malú, tmavú miestnosť môžeme opticky zväčšiť studenými svetlými odtieňmi (najmä svetlo modrou), biely strop potom vyvolá dojem priestornosti a vzdušnosti. Na druhej strane môžeme väčšiu miestnosť opticky zmenšiť a zútulniť stenami v teplých, tmavších alebo rôznych farbách, s veľkými vzormi a kombináciou rôznych materiálov a vzorov.
 • Dlhú miestnosť môžeme zdanlivo skrátiť vymaľovaním najviac vzdialenej steny tmavším odtieňom alebo ju vymaľujeme teplou farbou, ktorá ju opticky priblíži. Naproti tomu krátku miestnosť opticky predĺžime, ak zadnú stenu vymaľujeme svetlou farbou alebo na ňu umiestime zrkadlo.
 • Vysoký strop pôsobí ako nižší v teplej farbe a tento efekt sa ešte znásobí, ak je strop vymaľovaný tmavou teplou farbou.Nízky strop opticky zvýšime použitím svetlých farieb – najmä studených, ich efekt bude ešte väčší, ak steny a strop vymaľujeme v rovnako svetlej farbe alebo ak v miestnosti použijeme vodorovné linky.

Psychologická sila farieb

Farby majú takú silu, že môžu ovplyvniť naše nálady a pocity. Osobný názor na farby každého jednotlivca závisí od rôznych faktorov, ako sú povaha, vek, pohlavie, nálada, móda.... Každý z nás má svoje vlastné spektrum obľúbených farieb, ktoré vyjadrujú našu osobnosť a ovplyvňujú náladu. Vnímanie farieb je tak závislé na našej náklonnosti pre jednotlivé farby, typy a intenzity svetla (denné alebo umelé osvetlenie, intenzity osvetlenia miestnosti), biorytmu (farby vnímame inak ráno ako večer).

K zostaveniu vhodných farebných kombinácií v miestnosti je dobré poznať niekoľko základných vlastností farieb:

 • Žltá farba predstavuje kreativitu a vyžaruje pokoj a jas, z toho dôvodu žlté farby spájame s mladosťou, hravosťou a zvedavosťou
 • Zelená je farba trpezlivosti. Reprezentuje prírodu, šťastie, bezpečnosť a rovnováhu. Vybrané zelené odtiene nás môžu súčasne upokojiť a povzbudiť.
 • Modrá vyžaruje múdrosť a vývoj. Spája oblohu a vodu a vedie nás k premýšľaniu, vyjadruje slobodu a hĺbku. Poznáme ju aj v úlohe autority, čistoty a ochrany.
 • Oranžová pomáha podporovať kreativitu a zároveň odráža komfort, chuť, aktivitu, komunikáciu a inšpiráciu..
 • Fialová je farba inteligencie a emócií. Vyjadruje pocit luxusu, prestíže, ženskosti a súčasne nežnosti.
 • Červená farba pôsobí vášnivo, odvážne a súčasne nebezpečne. Znamená energiu, vitalitu, rýchlosť a dynamickosť.
 • Ružová je farba zábavy, hravosti, pozitívnosti, nežnosti a ženskosti.
 • Zlatá a strieborná vyjadruje chlad a vzácnosť a z toho dôvodu predstavuje prestíž.

Jub Design Studio

Vstúpte

Vzorkovník

Prezrite si
Program JUB Home painter vám uľahčí výber farieb a textúr na typických príkladoch.
Pri nákupe ktoréhokoľvek fasádneho systému JUBIZOL vám poskytneme zľavu vo výške nákladov na vyhotovenie farebnej štúdie.
Kontakty JUB Design Štúdio: JUB, a.s. , Stará Vajnorská 27, 831 %4 Bratislava; T: 02/4363 1761, E: jub@jub.sk