DECOR Spatolato - prírodná štruktúra mramoru

Technikou SPATOLATO dosiahneme vzhľad hĺbky prírodného kameňa a lomených segmentov v samotnom kameni. Mramor v prírode je polopriesvitný kameň, farebný odtieň mu dajú minerálne a iné prímesy.

Širokou ponukou odtieňov sa môžeme k želanému odtieňu a prírodnej štruktúre mramoru veľmi priblížiť pomocou techniky Spatolato.

Technika SPATOLATO
Technika SPATOLATO
Príprava a postup realizácie

Príprava podkladu

 1. Podfarbenie: podklad musí byť suchý, pevný, bez olejových fľakov a podobných nečistôt. Zabezpečíme farebnú rovnomernosť povrchu, podľa potreby podklad podfarbíme, aby sme dostali rovnomerný farebný odtieň podkladu. Na podfarbenie použijeme bielu farbu.
 2. Zahladenie podkladu: dekoratívnou vyrovnávacou hmotou DECOR Relief base, nerezovým hladidlom v celkovej hrúbke 3 mm.
 3. Brúsenie povrchu: odprášenie vysávaním alebo pozametaním jemnou metlou.
 4. Impregnácia: AKRIL Emulziou (zriedenú vodou v pomere 1:1).

Postup realizácie

Nanesenie DECOR Marmorinu

 

(1. vrstva) nerezovou špachtľou. Hrúbka vrstvy ~ 0,1 - 0,2 mm. Na špachtľu si dáme malé množstvo DECOR Marmorinu, ktorý pohybmi špachtle rôznymi smermi v tenkej vrstve nanesieme na povrch. Prebytočný materiál zároveň odoberáme, tak aby na stene zostala želaná hrúbka vrstvy. Pri štruktúre Spatolato je dôležitý smer práce. Ak vzor nanášame zhora nadol, je vzhľad ostrejší. Pri nanášaní DECOR Marmorinu zospodu nahor, sú línie konečného diela mäkšie.

Nanesenie DECOR Marmorinu

 

(2. a 3. vrstva) prebieha rovnako ako prvá vrstva. Jednotlivé vrstvy musia byť pred nanesením ďalšej vrstvy suché. Po aplikácii poslednej 3. vrstvy DECOR Marmorinu, počkáme kým podklad celkom vyschne. Podľa potreby povrch jednotlivých vrstiev jemne prebrúsime brúsnym papierom zrnitosti 300 a viac.

Zahladenie povrchu

 

Keď je podklad celkom suchý, kovovým hladidlom zahladíme jeho povrch. Najskôr mierne, neskôr intenzívnejšie a s väčším tlakom na povrch. Ťahy hladidla musia byť všetkými smermi. Povrch prechádza z pololesku do vysokého lesku a pocitu veľkej hĺbky. Hladením dosiahneme väčší kontrast, pretože na miestach hladenia je odtieň DECOR Marmorinu tmavší, lesklejší a výdatnejší, v »priehlbinách« zase čiastočne matný a svetlejší.

Záver s náterom DECOR Marmorin shine

 

Pre dosiahnutie vodoodpudivosti a väčšieho lesku, DECOR Marmorin natrieme emulziou DECOR Marmorin shine. Tým dosiahneme väčšiu odolnosť povrchu proti prachu, mastnote, vode a podobne.

Náradie a materiál

Náradie

 • valček
 • nerezové zaoblené hladidlo
 • nerezová špachtľa
 • syntetická handra

Materiál

 • JUPOL Gold
 • DECOR Relief base
 • AKRIL Emulzia
 • DECOR Marmorin
 • DECOR Marmorin shine
DECOR Spatolato
DECOR Spatolato
Tehnika "Spatolato"
Program JUB Home painter vám uľahčí výber farieb a textúr na typických príkladoch.
Pri nákupe ktoréhokoľvek fasádneho systému JUBIZOL vám poskytneme zľavu vo výške nákladov na vyhotovenie farebnej štúdie.
Kontakty JUB Design Štúdio: JUB, a.s. , Stará Vajnorská 27, 831 %4 Bratislava; T: 02/4363 1761, E: jub@jub.sk