Farba roku 2024

Apricot dream je farbou roku 2024 spoločnosti JUB

 

Minulosť si väčšinou chceme zapamätať pre jej najkrajšie chvíle. Vedú nás, inšpirujú, motivujú... aby sme v budúcnosti dosahovali naše ciele s väčším elánom a nadšením. Vedú nás, inšpirujú, motivujú... aby sme v budúcnosti dosahovali naše ciele s väčším elánom a nadšením. Pre rok 2024 sme sa v JUBe najviac inšpirovali odtieňom Apricot dream (vo vzorkovníku JUB Favourite feelings má označenie 370C), ktorý nám pripomína prepracovanosť interiérov v 90. rokoch, kedy dominovali marhuľové tapety, závesy, koberce a práve takéto fasády. Pri odtieni 370 C si zaspomíname na minulosť, no pozrieme sa aj na najnovšie trendy, ktoré marhuľový odtieň opäť umiestňujú na úplný vrchol medzi farbami.

Marhuľová farba bola kedysi mimoriadne obľúbená ako v módnom priemysle, tak aj v interiéroch a exteriéroch. Odtiaľto pochádza príbeh písaný Farbou roku 2024 - Apricot dream. S ním si zaspomíname na minulosť, keď čas plynul pomalšie, jedli sme lokálne a sezónne jedlá, keď sme trávili viac času s priateľmi, viac sme sa rozprávali a počúvali, keď sme boli viac vzájomne prepojení a mali viac času na rodinu a priateľov. Pamätáme si časy, keď sme míňali menej, no kupovali kvalitnejšie produkty. Chceme vykúzliť atmosféru čias, keď bol život z mnohých pohľadov „ľahší“ či uvoľnenejší. A marhuľová je na to ideálna...

Je to teplá, atraktívna a upokojujúca farba, preto si ju často spájame s pokojom a harmóniou. Pôsobí upokojujúco na telo a myseľ, preto sa výborne hodí do prostredia na relaxáciu a meditáciu. Symbolizuje lásku, náklonnosť a teplo a svojou jemnosťou a nežnosťou pripomína detskú nevinnosť. Vytvára pozitívnu energiu v miestnosti a pomáha odstraňovať negatívne pocity. Je ideálna do malých, tmavých miestností alebo miestností orientovaných na sever, pretože bledou marhuľovou farbou na stene ich môžeme oživiť a dodať šmrnc po celý rok.

Sviežosť, teplo a hebkosť vo všetkých verziách

Marhuľovú je možné ľahko kombinovať s mnohými ďalšími odtieňmi a tak vpliesť do miestnosti rôzne emócie a pocity. Napríklad kombinácia marhuľovej s teplým pastelovým odtieňom alebo takmer bielymi odtieňmi vytvára jemné a upokojujúce prostredie a je nenáročná na oči a dobre sa s ňou pracuje. Ak chcete marhuľovú farbu začleniť do existujúceho priestoru, potom zvoľte izby s hnedými, béžovými a krémovými podtónmi, ktoré budú dobrým východiskovým bodom pre vytvorenie sviežej a nadčasovej atmosféry.

 

  

 Dva príbuzné odtiene z rovnakého spektra farebnej škály (napríklad marhuľová a oranžová) vyzerajú v miestnosti vždy usporiadane a elegantne. Rôzne odtiene oranžovej vytvárajú v miestnosti hravé kontrasty, ktoré rozbíjajú monotónnosť.

 

Kontrast, hĺbka a familiárnosť

Odtieň Apricot dream vytvára ostrý farebný kontrast s čiernymi detailmi. Umožňuje variabilnú úroveň svetlosti a je obľúbený hlavne v interiéroch, kde prevláda japonský štýl. Čierne prvky a doplnky priťahujú pozornosť, zatiaľ čo svetlé povrchy v marhuľovej farbe dodávajú jemnosť. Pre vytvorenie kontrastu v miestnosti je možné marhuľový odtieň kombinovať aj s modrou alebo zelenou. Táto kombinácia je ideálna na nájdenie správnej tmavo-svetlej kombinácie a zväčšenie hĺbky miestnosti.

 

  

Odtiene šedej sú v moderných interiéroch mimoriadne obľúbené, ale šedo-biela schéma môže pôsobiť miestami až príliš chladne, preto potrebuje oživenie. Odtieň Apricot dream je ideálny kombinovať s rôznymi šedými tónmi, pretože oteplí a zjemní jednotvárny priestor a zároveň mu vdýchne viac domácky vzhľad.

Takže aby sme to zhrnuli... marhuľová je všestranná farba. Svojou povahou zjemňuje aj tie najhrubšie povrchy, najostrejšie línie a vytvára nostalgický most do minulosti. S ňou si v JUBe pripomenieme všetko dobré, čo nám história zanechala. Zároveň budeme s jej pomocou písať nové príbehy a vytvoríme modernejšie verzie starých umeleckých diel.

  

  

 

 

Farba roku 2024
Farba roku 2024
Program JUB Home painter vám uľahčí výber farieb a textúr na typických príkladoch.
Pri nákupe ktoréhokoľvek fasádneho systému JUBIZOL vám poskytneme zľavu vo výške nákladov na vyhotovenie farebnej štúdie.
Kontakty JUB Design Štúdio: JUB, a.s. , Stará Vajnorská 27, 831 %4 Bratislava; T: 02/4363 1761, E: jub@jub.sk