Pleseň na stenách

V kútoch v niektorých izbách a v kúpeľni sa mi objavlla pleseň na stenách. Akým spôsobom ju odstránim?

Odpoveď

Pleseň na stenách sa objaví na povrchu slabo tepelne izolovaných alebo neizolovaných stien a stropov a na miestach tepelných mostov. Okrem slabej tepelnej izolácie pleseň vzniká z dôvodu zlej hydroizolácie alebo nedostatočného vetrania vnútorných priestorov.

Postup

  • Napadnuté povrchy umyte mokrou handrou alebo hubkou.
  • Po vysušení povrchy natrite zriedeným dezinfekčným prostriedkom. Algicid Plus je bezfarebný dezinfekčný prostriedok na ničenie rias a plesní na napadnutých stenových povrchochh. Účinkuje na celé spektrum stenových rias a plesní, pričom zelené stenové riasy aj úplne odfarbuje. Prípravok, ktorý ste najskôr dobre pretriasli, naneste so štetcom alebo maliarskym valčekom. Pre veľmi napadnuté povrchy odporúčame dvojnásobný náter. Druhú vrstvu je možné za normálnych podmienok naniesť po 8 až 12 hodinách. V prípade aplikácie rozprašovačom, Algicid Plus nerieďte.
  • Nasledujúci krok je maľovanie. Nové dekoračné a ochranné nátery môžete na povrchy, natreté s dezinfekčným prostriedkom, naniesť až, keď sú celkom suché – zvyčajne je to 8 až 12 hodín po poslednej vrstve Algicidu Plus. Na maľovanie dezinfikovaného povrchu odporúčame špeciálnu, proti plesniam odolnú vnútornú maliarsku farbu JUPOL Citro, ktorá pri nanášaní osvieži priestor citrónovou vôňou. Dezinfikovaný povrch môžete premaľovať aj farbou JUPOL Classic alebo JUPOL Gold, ale v tom prípade do farby pridajte ešte Jubocid, preventívny prostriedok proti plesni na stenách.

 

Preventívne môžete vzniku plesní zabrániť pravidelným vetraním priestorov viackrát denne. Dôležité je, aby ste vodnej pare umožnili voľnú cestu, pretože relatívna vlhkosť v priestore nesmie presiahnuť 60%. Pračky a sušičky je dobré odstrániť z kúpeľne, vykurovacie telesá by mali byť umiestnené voľne v priestore, dvere do nevykurovaných priestorov musia byť vždy zatvorené. To je len niekoľko všeobecných návodov na zabránenie vzniku plesní.

Trvale môžete ťažkosti s plesňou vyriešiť len zlepšenou alebo dodatočnou tepelnou izoláciou objektu.

Pre ďalšie vysvetlenie o problémoch s riasami a stenovými plesňami je vám k dispozícii technické oddelenie JUB, na ktoré sa môžete obrátiť na tel. číslach 02/4363 1761, 043/324 9653.

Program JUB Home painter vám uľahčí výber farieb a textúr na typických príkladoch.
Pri nákupe ktoréhokoľvek fasádneho systému JUBIZOL vám poskytneme zľavu vo výške nákladov na vyhotovenie farebnej štúdie.
Kontakty JUB Design Štúdio: JUB, a.s. , Stará Vajnorská 27, 831 %4 Bratislava; T: 02/4363 1761, E: jub@jub.sk