»Travertin« vzhľad kamenných blokov

Technikou TRAVERTIN sa približujeme vzhľadu kameňa, na ktorom sú viditeľné čiastočné nerovnosti a kaverny na povrchu, miestami sú viditeľné drobné škáry v reliéfe. Povrch je polo matný s viditeľnými stopami vzoru reliéfu.

Technika »Travertin«
Príprava a postup realizácie

Príprava podkladu

 1. Podfarbenie: podklad musí byť suchý, pevný, bez olejových fľakov podobných nečistôt. Zabezpečíme farebnú rovnomernosť povrchu, podľa potreby podklad podfarbíme, aby sme dostali rovnomerný farebný odtieň podkladu. Na podfarbenie použijeme bielu farbu.
 2. Zahladenie podkladu: tmelom Jubolin (Jubolin, P25 alebo P50), nerezovým hladidlom.
 3. Brúsenie povrchu: odprášenie vysávaním alebo pozametaním jemnou metlou.
 4. Impregnácia: Akrylátovou emulziou (1:1).

Postup realizácie

Nanesenie Marmorinu

 

Marmorin nanesieme hladidlom, veľkosť upravovanej plochy je 0,5 - 1 m2. Hrúbka vrstvy je ~2 - 3 mm. Marmorin nemôže zaschnúť, kým sa nevytvorí štruktúra vzoru.

Vytvorenie štruktúry Marmorinu

 

Povrch musí byť ešte vlhký, použijeme dekoračnú kefu. S ňou vytvoríme vzhľad povrchu s priehlbinami. Do ešte vlhkého Marmorinu dekoračnou kefou kolmo k povrchu vytvoríme vzory priehlbín vo vodorovne vlnitých pásoch. Štruktúra nesmie presiahnuť 1/3 celkového povrchu. Hustota vzoru závisí od želaného konečného vzhľadu.

Zrovnanie hrúbky

Hrúbku jemne zrovnáme nerezovým hladidlom, ešte za vlhka, keď materiál už čiastočne »zatuhne«. Do podkladu vsiakne časť tekutiny, takže vrstva Marmorinu na povrchu zhustne. Opatrne, aby sme nevyplnili príliš veľa priehlbín, zahladíme vystupujúce miesta na povrchu, súčasne hladidlom vytvoríme fľakatosť povrchu, ako dôsledok »lepenia« medzi hladidlom a Marmorinom. Zostanú nám miesta (~1/3 povrchu), kde hladidlo nezmení štruktúru vzoru.

Vytvárame vzor kamenných blokov

Vzorku tvarujeme »zarezávaním« do povrchu Marmorinu. Povrch musí byť suchý na dotyk, súčasne ešte stále mäkký. Označíme si dĺžku a potom výšku. zrovnávacou latou a náradím na zarezávanie vytvoríme drážky podľa označených rozmerov. Po zaschnutí povrchu drážky prehĺbime a upravíme brúsnym papierom zrnitosti 100 - 150. V prípade poškodenia podkladu, môžeme ho opraviť zriedeným Marmorinom (riedenie do 20% vodou).

Nanesenie Marmorin Shine

Keď je Marmorin celkom suchý, jeho povrch zľahka prehladíme nerezovým hladidlom alebo širokou nerezovou špachtľou. Povrch je čiastočne matný s iba jemnými stopami lesku. Syntetickou handrou nanesieme Marmorin Shine.

Náradie a materiál

Náradie

 • valček
 • štetec
 • nerezové zaoblené hladidlo
 • nerezová špachtľa
 • zrovnávacia lata
 • zarezávacie náradie (môže byť aj skrutkovač)
 • syntetická handra

 Materiál

 • Marmorin
 • JUPOL Gold
 • Jubolin tmel (P25, P50)
 • Marmorin Shine
 • Akrylátová emulzia

Jub Design Studio

Vstúpte

Vzorkovník

Prezrite si
JUB design štúdio vám uľahčí výber farieb a textúr vnútorných a vonkajších povrchov stien Vášho domu. Vyberte si farebné kombinácie na typových príkladoch alebo si objednajte farebnú štúdiu pre svoj dom.
Pri nákupe ktoréhokoľvek fasádneho systému JUBIZOL vám poskytneme zľavu vo výške nákladov na vyhotovenie farebnej štúdie.
Kontakty JUB Design Štúdio: JUB, a.s. , Stará Vajnorská 27, 831 %4 Bratislava; T: 02/4363 1761, E: jub@jub.sk