Najčastejšie otázky

Pleseň na stenách v interiéri

OTÁZKA:

V byte sa mi pred nejakým časom objavila pleseň na stenách. Pleseň sa objavila len na obvodových stenách (a niektorých vnútorných), hlavne na tých, na ktorých je nábytok. Domnievam sa, že príčinou je vlhkosť, ktorú budeme sanovať (ale teraz to nie je možné).

Čo mi odporúčate? Problém súvisí aj s nábytkom, pretože bude potrebné nejako zničiť aj prípadnú plesen na nábytku ako aj zmenšiť vlhkosť dreva.

ODPOVEĎ:

Vlhkosť a s ňou spojená pleseň je jeden z najväčších nepriateľov obytných a iných budov. Je potrebné odstrániť príčinu, prečo k vlhnutiu dochádza. Príčiny môžu byť rôzne: slabá horizontálna alebo vertikálna hydroizolácia stien, slabá tepelná izolácia (vznikajú tzv. "tepelné mosty"), slabé vetranie a tým aj vykurovanie vnútorných priestorov.

Prvú vec, ktorú musíte spraviť je dezinfekcia plesňou napadnutých stien a zasiahnutého nábytku. Zvyčajne to spravíme na jar, aby sme mohli vnútorné priestory dostatočne vyvetrať. Použijeme ALGICID, ktorý zriedime vodou v pomere 1:5 alebo 1:4 (spotreba cca 0,5 l alebo 1 plastová nádoba/12-15 m2 na jeden náter). Prostriedok necháme pôsobiť 8-12 hodín a postup zopakujeme.

Po minimálne 8 hodinách nanesieme farbu ochránenú proti plesni JUPOL CITRO (spotreba cca 0,2 l/m2 pre dvojnásobný náter), ktorá bude pôsobiť cca 1 alebo aj viac rokov, závisí od vetrania takýchto priestorov.

Ak budete takto "hasiť" súčasnú situáciu, je potrebné aby nábytok bol od stien vzdialený minimálne 10 cm, aby bolo umožnené vetranie takýchto nedostatočne tepelne izolovaných stien. Vetranie môžete urýchliť správnou inštaláciou tichých el. ventilátorov, ktoré môžete prípadne pustiť každý deň na niekoľko hodín, aby steny zostali suché alebo inštaláciou špeciálnych stenových alebo stropných elektrických panelov
(www.sunthermpanels.com).

V blízkej budúcnosti však budete musieť zabezpečiť dodatočnú tepelnú izoláciu stien a častejšie vetrať.


Premaľujte fotografie priestorov v interiéri a exteriéri s farbami a textúrami JUB!

Po zaregistrovaní môžete použiť svoj priečinok, do ktorého si môžete ukladať cesty na jednotlivé obsahy, články, ...

Prihláste sa do E-noviniek