Teória

Feng shui a farby

FENG SHUI A FARBY
 
Feng shui je 3 500 rokov stará čínska folozofia o harmonickom živote a práci. Poskytuje nám nástroje na ovplyvňovanie kvality našej existencie, a teda nášho života.
Praktiky Feng shui majú pôvod v čínskom pohľade na svet, kde všetky veci patria k piatim základným prvkom (oheň, kov, zem, drevo, voda) a sú naplnené pozitívnou alebo negatívnou energiou. Táto energia sa nazýva chi, čo znamená vietor a voda feng shui.

Cieľom feng shui je dosiahnuť zdravé, harmonické a produktívne prostredie pre život a prácu, pre posilnenie harmónie, zdravia, prosperity a zachovanie rodiny.

Feng shui je niekde uprostred medzi vedou a umením, takže majstri feng shui pracujú pomocou rôznych metód. Tento článok predstaví len dve, tie najjednoduchšie metódy.

Jednou z najčastejšie používaných metód je Bagua troch dverí alebo takzvaná metóda BHS (sekta čierneho klobúka). Podľa tejto teórie je byt rozdelený na 9 rovnakých trojuholníkov (sieť LO SHU), ktoré sú rozmiestnené s ohľadom na vstupné dvere bytu.

Vstupné dvere môžu byť v priestoroch 8, 1 alebo 6, zatiaľ čo 5. stredový priestor sa nazýva thai chi. Ostatné priestory sú zorganizované v iných trojuholníkoch. Všetky čísla sú usporiadané tak, aby dávali celkový počet 15 v horizontálnom smere, vertikálnom smere a diagonálne. Každý z týchto priestorov má svoju vlastnú funkciu, svoj vlastný prvok a svoje vlastné farby.

Podobný princíp sa využíva aj u ostatných metóda a nazýva sa škola, ktorá zohľadňuje strany oblohy. Podľa tejto metódy má každá oblasť s číslom aj svoju vlastnú orientáciu oblohy (strana). Oblasti sú znázornené v kruhu s 9 rovnakými časťami.

Mnohí ľudia hovoria, že 80% predstavuje náš inštinkt alebo intuícia, aj keď nemáme znalosti o feng shui, môžeme vylepšiť svoj pocit pohodlia prechádzkami okolo bytu a jednoduchým držaním sa inštinktu v každej miestnosti. Veľa dosiahnete aj vyčistením miestností, keď sa zbavíte nepotrebných vecí a vpustíte do miestnosti čerstvý vzduch a svetlo a veľmi dôležitý je najmä farebný byt.

Konkrétne farby sú jedným z najdôležitejších nástrojov, ktoré používajú odborníci feng shui na vedenie chi a na zmenu energie istých priestorov bytu v pozitívnom zmysle.

V našom záujme je, aby boli farby a nátery (laky) použité v byte najvyššej kvality a aby boli neškodné pre zdravie. Farby JUB sú na báze vody a prinášajú do priestoru čerstvý chi, takže sú ideálne na vytvorenie dobrého feng shui.

Dovoľte, aby sme v krátkosti predstavili základné pravidlá pre výber farieb podľa metódy feng shui. Ako už bolo uvedené vyššie, je potrebné zohľadniť 5 základných prvkov (oheň, zem, kov, voda, drevo) a ich kruhový cyklus (harmónia – prvky sa navzájom dopĺňajú a disharmonický – deštruktívny cyklus). Každý prvok má svoje vlastné farby a farby vyjadrujú svoj vplyv v súlade s prvkami
.

 • Drevo = zelená, modrá
 • Oheň = červená
 • Zem = žltá
 • Kov = biela, béžová, strieborná
 • Voda = tmavomodrá, čierna


  Vplyv jednotlivých farieb:
   
  Zelená: upokojujúca, stimuluje kreativitu, stimuluje rast a regeneráciu, predstavuje nádej

  Červená: stimuluje chuť do jedla, zažívanie a spôsobuje agresivitu 

  Žltá: posilňuje komunikáciu, podporuje kontakty so susedmi, má pozitívny vplyv na introvertných ľudí

  Hnedá: symbolizuje kontinuitu, pokoj 

  Biela: symbolizuje čistotu

  Modrá: je upokojujúca a stimuluje myslenie, múdrosť o svete a živote v ňom

  Čierna: mali by sme ju používať opatrne a v malých dávkach. Núti nás myslieť.

  Toto bol krátky úvod k filozofii feng shui v spojení s farbami, ktorý sa dá použiť pri výbere farieb pre jednotlivé miestnosti vo vašej domácnosti. Naši profesionáli v našich obchodoch vám radi poradia a pripravia vám požadovaný odtieň farby v našich miešacích zariadeniach JUMIX.

  Želáme vám veľa radosti, odvahy a dobrodružnej inšpirácie pri vytváraní farebného pohodlia vo vašej domácnosti. A ... viete čo, ak sa zvolený farebný odtieň ukáže byť napokon falošný, môžete stenu jednoducho natrieť znova!
Premaľujte fotografie priestorov v interiéri a exteriéri s farbami a textúrami JUB!

Po zaregistrovaní môžete použiť svoj priečinok, do ktorého si môžete ukladať cesty na jednotlivé obsahy, články, ...

Prihláste sa do E-noviniek
feng shui, kombinácie farieb, harmónia, vplyv farieb, BHS metóda